Dopuszczenie instalacji i zbiornika LPG w świetle przepisów
Autogaz jest paliwem, które może być przechowywane w ściśle określonych warunkach. Z tego też powodu zbiorniki LPG i CNG, aby mogły zostać dopuszczone do użytkowania, muszą spełniać kryteria Transportowego Dozoru Technicznego. Jak wygląda dopuszczenie instalacji zbiornika LPG w świetle obowiązujących przepisów? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym wpisie.
Kto sprawuje nadzór nad projektowaniem, produkcją i eksploatacją instalacji LPG?
W Polsce nadzór nad projektowaniem, produkcją i eksploatacją samochodowych instalacji LPG sprawuje Transportowy Dozór Techniczny (TDT). Butle gazowe montowane w samochodach muszą być homologowane. Montując nową instalację gazową w samochodzie otrzymujemy butlę, której fabryczna homologacja obejmuje dziesięcioletni okres użytkowania. Po upływie tego czasu butla traci ważność i nie może być eksploatowana. Nie oznacza to jednak, że zawsze trzeba wymieniać ją na nową. Zamiast wymiany, można przeprowadzić badanie techniczne butli, które w przypadku niestwierdzenia nieprawidłowości przedłuży ważność homologacji zbiornika o kolejne 10 lat. Pamiętać jednak należy, że maksymalny okres użytkowania butli LPG nie może przekroczyć 20 lat.
Na czym polega legalizacja zbiornika LPG?
Legalizacja zbiornika LPG polega na zbadaniu przez inspektora TDT jego stanu technicznego. Zbiornik badany jest pod kątem odkształceń, deformacji i wytrzymałości ciśnieniowej. Sprawdzany jest też powłoki lakierniczej stanowiącej zabezpieczenie antykorozyjnej. Inspektorzy zwracają również uwagę na dane znajdujące się na tabliczce znamionowej – datę produkcji, informację o producencie oraz oznaczenie homologacji 67R. Na tabliczce nie może znajdować się oznaczenie K.E., oznaczające koniec eksploatacji. Jeśli zbiornik przejdzie pomyślnie wszystkie badania, nie ma przeciwwskazań do przedłużenia terminu eksploatacji o kolejne 10 lat.
Kiedy należy wykonać legalizację samochodowej butli LPG?
Legalizację samochodowej butli gazowej należy wykonać w kilku przypadkach. Pierwszym, o którym już wspomnieliśmy, jest utrata terminu ważności. Termin utraty ważności butli gazowej zaznaczony jest na jej tabliczce znamionowej, a także w dokumentach TDT wystawianych dla każdego samochodu z instalacją LPG. Warto przedłużyć ważność butli gazowej odpowiednio wcześniej, by móc poruszać się samochodem dopuszczonym do ruchu. Homologację butli należy wykonać także po wymianie zbiornika LPG i montażu nowego. Kolejnym przypadkiem, w którym trzeba dokonać legalizacji butli, jest zakup używanego samochodu wyposażonego w instalację gazową z zagranicy. Wykonanie legalizacji jest konieczne również wtedy, gdy auto brało udział w zdarzeniu drogowym zakończonym odebraniem dowodu rejestracyjnego. Choć nie jest to wymagane, ze względów bezpieczeństwa warto sprawdzić stan zbiornika po każdej kolizji.
Gdzie można wykonać homologację zbiornika LPG?
Nie każdy warsztat samochodowy, nawet ten specjalizujący się w serwisowaniu instalacji gazowych może wykonać homologację zbiornika LPG. Homologację mogą przeprowadzać wyłącznie podmioty upoważnione przez oddział TDT do wykonywania tego rodzaju czynności.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samochodowych instalacjach gazowych, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Działamy od 1994 roku, specjalizując się w projektowaniu, sprzedaży, montażu i serwisowaniu instalacji gazowych LPG i CNG. Jesteśmy m.in. autoryzowanym przedstawicielem firmy Tartarini – jednego z najlepszych producentów instalacji gazowych do samochodów.