LPG czy benzyna?
Zanim przystąpimy do kupna nowego samochodu, należy zastanowić się nad rodzajem napędu, który powinien być zgodny z przeznaczeniem pojazdu. Wzrost cen benzyny sprawia, że kierowcy coraz częściej poszukują alternatywnych rozwiązań. Wielu z nich próbuje więc odpowiedzieć sobie na pytanie: LPG czy benzyna? Silniki benzynowe zdecydowanie lepiej czują się w mieście. Dobrze znoszą jazdę na krótkich dystansach, czy stanie w korkach. Auto LPG doskonale sprawdzi się zarówno na dłuższe trasy, jak i jazdę po mieście. Niewątpliwą zaletą instalacji gazowej w pojazdach jest także niski koszt tankowania czy też serwisu.
Co lepsze – LPG czy benzyna?
Podejmując wybór, należy pamiętać, że nie każdy samochód będzie przystosowany do LPG czy benzyny. Dlatego warto zastanowić się nad różnicami paliw, a także odpowiedzieć na pytanie – do jakiej jazdy są przeznaczone?
System zasilania LPG może wykorzystywać zarówno gaz odparowany, jak i skroplony. Możliwość wykorzystania paliwa gazowego w tych dwóch jego postaciach zapewnia dostosowanie samochodu, który wykorzystujemy zarówno na krótkich jak i długich dystansach.
Jeśli przejeżdżamy krótkie trasy, powinniśmy pamiętać o tym, iż każde uruchomienie silnika następuje na benzynie i z tego paliwa korzystamy do chwili uzyskania przez silnik temperatury pozwalającej na zmianę paliwa. W konsekwencji niewielki dystans, np. 4-6 km w warunkach zimowych, może być pokonany wyłącznie na benzynie. Tym samym system zasilania wykorzystujący gaz odparowany nie jest dla nas korzystnym rozwiązaniem.
Jeśli zamierzamy eksploatować samochód na krótkich dystansach, należy rozważyć zastosowanie systemu zasilania gazem skroplonym, który w większości przypadków zapewnia zasilanie paliwem gazowym bezpośrednio po uruchomieniu silnika. Co pozwala na uzyskanie planowanych oszczędności w wydatkach na paliwo, także przy pokonywaniu krótszych dystansów.
LPG czy benzyna – co jest istotnym elementem systemu zasilania?
Istotnym elementem systemu zasilania LPG jest zbiornik, którego kształt i pojemność są dostosowane do konstrukcji samochodu. Pojemność zbiornika decyduje o tym, jak długi pokonamy dystans, ale z drugiej strony zbiornik ten zmniejsza dostępną przestrzeń bagażową. Zbiornik ten jest najczęściej umieszczany w komorze koła zapasowego, a więc w rzeczywistości utrata tej powierzchni zależy od wyposażenia pojazdu w pełnowymiarowe koło zapasowe, koło dojazdowe lub zestaw naprawczy.
Co jest szybsze w uzupełnianiu – LPG czy benzyna?
Warto również pamiętać, że w przypadku pokonywania długich dystansów pojemność zbiornika decyduje o częstotliwości jego napełniania i chcąc wykorzystywać wyłącznie paliwo gazowe, warto zaplanować określony przebieg trasy, uwzględniający lokalizację stacji napełniania, której właścicielem jest marka, do której jesteśmy przywiązani.
Czas, jaki poświęcamy na napełnienie zbiornika, jest porównywalny z czasem tankowania benzyny. Dystrybutory są samoobsługowe i ich obsługa jest bardzo prosta. Należy pamiętać również, że przystosowanie samochodu do zasilania paliwem gazowym zwiększa jego autonomię, dysponując dwoma paliwami, mamy możliwość pokonania znacznie większego dystansu, bez tankowania.
Czy warto zamontować instalację LPG?
LPG (Liquified Petroleum Gas) to płynny gaz naftowy charakteryzujący się dużym stopniem czystości. Jest zdecydowanie bardziej odporny na spalanie stukowe w przeciwieństwie do benzyny i powoduje znacznie mniejszą emisję spalin. Instalacja samochodowa LPG to najpopularniejszy sposób minimalizacji kosztów paliwa. LPG jest o wiele tańsze od oleju napędowego i benzyny. Posiadanie auta na gaz wiąże się więc ze znacznie niższymi kosztami eksploatacji, dzięki czemu rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością. Zajmujemy się montażem oraz kalibracją instalacji LPG w pojazdach. Oferujemy również usługę wymiany zbiornika LPG. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty.
Podczas dokonywania wyboru warto pamiętać o przeznaczeniu auta. Jeśli ma być ono tylko do jazdy po mieście, należy ocenić przebiegi i rozważyć wybór pomiędzy paliwem gazowym odparowanym i skroplonym. Planując dalekie podróże, należy zdecydować się na system zasilania gazem odparowanym, który jest tańszy i zapewni nam obniżenie kosztów podróży. Świadomy i dostosowany do z naszych preferencji wybór w znaczący sposób wpłynie na koszty eksploatacji naszego samochodu.