Jak przygotować się do wyjazdu samochodem na LPG za granicę?
LPG jest w Polsce bardzo popularnym paliwem samochodowym. Po naszych drogach jeździ kilka milionów pojazdów przystosowanych do jego spalania, a znalezienie stacji tankowania autogazu nie stanowi dużego problemu. W innych krajach jest z tym jednak różnie. Co warto wiedzieć, wyjeżdżając samochodem na LPG za granicę?
Różne kraje, różne złącza tankowania LPG
Na świecie istnieje wiele standardów złącz tankowania LPG. W samej Europie można spotkać się z aż czterema. W Polsce najpopularniejszy jest zawór typu włoskiego, czyli DISH. Poza naszym krajem spotkasz się z nim między innymi w Czechach, na Słowacji, we Francji, większości krajów bałkańskich oraz oczywiście we Włoszech. Przekraczając naszą zachodnią granicę, zetkniesz się ze standardem ACME. Używa się go także w Austrii, Belgii i Irlandii. W Holandii, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Norwegii standardem jest złącze bagnetowe (bayonet), a w Hiszpanii i Portugalii euroconnector.
Aby zatankować LPG na stacji za granicą, możesz potrzebować adaptera, zwanego też przejściówką. Często obsługa stacji wypożyczy Ci go za drobną opłatą, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli więc zabierasz swój samochód na gaz w dłuższą podróż, dowiedz się, jakie złącza tankowania LPG obowiązują we wszystkich krajach, przez które będziesz przejeżdżać, a następnie zaopatrz się w odpowiednie przejściówki.
Różne kraje, różne oznaczenia autogazu
Przed wyjazdem samochodem na autogaz za granicę warto także dowiedzieć się, pod jakimi nazwami jest on znany w innych państwach. Chociaż w Polsce przyzwyczailiśmy się do LPG, co jest skrótem od angielskiej nazwy liquefied petroleum gas, w innych krajach obowiązują inne oznaczenia. We Francji i Włoszech autogaz to GPL – w pierwszym z tych krajów jest to skrót od nazwy gaz de pétrole liquéfié, a w drugim gas di petrolio liquefatti. W Hiszpanii i Portugalii LPG znany jest jako GPL, co jest skrótem odpowiednio od nazw gas licuado del petróleo i gás liquefeito de petróleo. W Europie możesz spotkać się też z nazwami Plin, Autoplin, Ropny Plyn czy PB-gaz.