Jaką rolę odgrywają urządzenia sterujące instalacji LPG?
Żeby współczesne silniki spalinowe mogły sprawnie współdziałać z instalacją gazową, niezbędne są sterowniki, stanowiące łącznik pomiędzy tymi dwoma elementami. Sterowniki, zgodnie z nazwą, sterują układem zasilania pojazdu. W tym celu współpracują z komputerami pokładowymi, montowane muszą więc być w ich pobliżu, a zatem w przedziale silnika. Przyjrzyjmy się dokładniej temu, jak działają.
A wygląda to tak, że najpierw urządzenie sterujące sczytuje z komputera samochodowego oraz z czujników instalacji LPG dane dotyczące aktualnych parametrów pracy pojazdu. Chodzi tutaj przede wszystkim o obroty, ciśnienie i temperaturę. Następnie sterownik, korzystając ze specjalnych algorytmów, precyzyjnie dobiera dawki gazu i benzyny oraz czas otwarcia wtryskiwaczy w trakcie cyklu napełniania komory spalania mieszanką paliwową.
Jak uniknąć problemów z działaniem urządzeń sterujących instalacją LPG?
Można powiedzieć, że sterownik „oszukuje” komputer auta z silnikiem benzynowym. Jego praca polega przecież na tym, żeby w określonych momentach wyłączać wtryskiwacze benzynowe, uruchamiać natomiast gazowe – w taki sposób, żeby komputer pokładowy samochodu nie stwierdził żadnych anomalii. A co się dzieje, jeżeli urządzenie sterujące nie wypełnia właściwie swojej roli? Wówczas samochód może szarpać, silnik może dusić się i gasnąć, możliwe jest także doprowadzenie do tego, że korzystanie z instalacji LPG zostanie wykluczone.
Kluczowe jest więc właściwe dobranie sterownika do modelu samochodu. W tej dziedzinie nie ma bowiem mowy o uniwersalności, używana elektronika instalacji gazowej powinna być kompatybilna z daną jednostką napędową. Dlaczego tak jest? Ponieważ dla każdego silnika zaprogramowana musi zostać zoptymalizowana mapa wtrysku. Jeżeli jednak dopilnujemy tej kwestii, przez lata będziemy cieszyć się ze sprawnie działającej instalacji LPG i związanych z tym oszczędności.